PagrindinisKultūros renginių anonsasANTANO SAMUOLIO FENOMENAS IR NETIKĖTAS RAKURSAS

ANTANO SAMUOLIO FENOMENAS IR NETIKĖTAS RAKURSAS

Paskelbta

Pranešimas spaudai

Š. m. vasario 15 d. (ketvirtadienį) 17 val. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55, Kaunas) atidaroma paroda „Geltona moteris. Antano Samuolio (1899–1942) retrospektyva ir inspiracijos“, skirta Samuolio 125-osioms gimimo metinėms.

 „Tokia išsami paroda, skirta vieno žymiausių Lietuvos XX a. pradžios menininkui Antanui Samuoliui, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje rengiama po 25 metų pertraukos. Savo apimtimi ir kūrinių skaičiumi ji, ko gero, neprilygsta iki tol buvusioms apžvalginėms Samuolio parodoms“, – pastebi parodos kuratorės Genovaitė Bartulienė ir Inesa Kuliavaitė-Čepaitienė. Parodoje eksponuojami 45 Samuolio kūriniai, surinkti iš įvairių muziejų bei privačių kolekcijų. Parodos artefaktus skolino net devynios atminties institucijos, privatūs muziejai „Mo“, „Tartle“, galerija „The Room“, privatūs kolekcininkai, per tris dešimtis menininkų ar jų šeimų. Nacionalinė dailės galerija Vilniuje netgi sutiko paskolinti savo nuolatinės ekspozicijos pažibą – „Baltąją obelį“.

Samuolis aktyviai kūrė apie septynerius metus, jis mirė jaunas, darbų yra išlikę nedaug. Tačiau jo kūryba padarė neįtikėtinai didelę įtaką kelioms menininkų kartoms ir vis tebėra menininkų inspiracijos šaltinis. „Todėl, – sako generalinė direktorė Daina Kamarauskienė, – itin džiaugiamės galėdami pristatyti ryškiausius Samuolio kūrinius vienoje parodoje ir parodyti šiuolaikinių menininkų kūrybą, kurią įkvėpė ikoninis Samuolio paveikslas „Geltona moteris“. Šiai egzotiško grožio moteriai, kuri tapo visiems gerai pažįstamo portreto modeliu, skirta parodos dalis, kurioje bus atsakyta į klausimus: kas ji, kaip susiklostė jos gyvenimas, kokia neįtikėtinai įdomia veikla ji užsiėmė. Į klausimus padės atsakyti ne tik fotodokumentika, bet ir jos asmeniniai daiktai bei kūriniai. O greta – visa plejada šiuolaikinių menininkų kūrinių, kuriuos įkvėpė optimistinė geltona spalva, moters įvaizdis ar raudona gėlė. Daugeliui parodos autorių Samuolis yra tapęs beveik mitine figūra, tapytojų „dievu“ ir jų kūrybos kamertonu. 42 menininkai pristato tiesiogines sąsajas arba tolimesnes šio paveikslo parafrazes. Atskiroje erdvėje eksponuojama Audriaus Novicko instaliacija „Moteris, padalinta pusiau“ (2015 / 2024).

Ruošiantis parodai buvo atlikta daug tyrimų, ieškant paveikslų sukūrimo ar gyvenimo istorijų, tačiau parodos partnerių P. Gudyno restauravimo centro specialistų dėka atlikti net 7 kūrinių fizikiniai ir cheminiai tyrimai. Kas buvo atrasta ištyrus juos rentgenogramomis, taip pat bus atskleista žiūrovui.

Didelė parodos edukacinė erdvė leis ir pailsėti, ir kurti, ir įsijausti į Samuolio kūrybą, o kiekvienas norintis tapti Samuolio „modeliu“ galės papozuoti įrengtoje portreto atmosferą perteikiančioje aplinkoje ir tapti piešinio, tapybos darbo ar fotografijos įkvėpimu.

Netrukus bus paskelbta parodą lydinčių renginių, edukacinių užsiėmimų, ekskursijų programa. Sekite informaciją www.ciurlionis.lt arba muziejaus FB paskyroje CiurlionioDailesMuziejus

Parodos kuratorės: Genovaitė Bartulienė, Inesa Kuliavaitė-Čepaitienė

Parodos architektai: Rasa Butiškytė, Saulius Valius

Parodos dizainerė: Julija Tolvaišytė-Leonavičienė

Parodos organizatorius: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus

Pagrindinis partneris: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Partneriai ir draugai: Prano Gudyno restauravimo centras; VDA muziejus; MO muziejus; Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“; Jonavos kultūros centro Krašto muziejus; Zarasų krašto muziejus; Maironio lietuvių literatūros muziejus; Lietuvos literatūros ir meno archyvas; Kauno regioninis valstybės archyvas; Galerija AIDAS; The Room Art Gallery; privatūs asmenys / kolekcininkai: Gintaras Balčiūnas, dr. Jaunius Gumbis, Andrius Jankauskas, Jonas Venckūnas ir kt.

Projektą iš dalies finansuoja: Lietuvos kultūros taryba; Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Paroda veiks: 2024 02 15 – 09 08

Daugiau informacijos:

Parodos kuratorės: Genovaitė Bartulienė +370 869 998 61
Inesa Kuliavaitė-Čepaitienė +370 672 128 37

El. p. tapyba.cdm@ciurlionis.lt,

Parodos atidarymo renginys nemokamas, kitomis dienomis su muziejaus lankytojo bilietu.

www.ciurlionis.lt

FB CiurlionioDailesMuziejus

IG ciurlionis.lt

Renginys viešas, gali būti filmuojama ir fotografuojama. Dalyvaudami renginyje sutinkate būti matomi renginio nuotraukose, vaizdo įrašuose ir esate informuoti, kad šios nuotraukos, vaizdo įrašai gali būti skelbiami viešai.

Naujausi straipsniai

Sakartvele nuslinkus nuošliaužai aukų skaičius išaugo iki 6

AFP-BNS Vakarų Sakartvele nuslinkus nuošliaužai žuvo mažiausiai šeši žmonės, o dar trys dingo be žinios,...

Kosovo premjeras: Serbijos dinaras neuždraustas, bet tik euras yra teisėta valiuta

AFP-BNS Kosovo ministras pirmininkas Albinas Kurti (Albinas Kurtis) trečiadienį sakė, kad Serbijos dinaras Kosove nėra...

Šaltiniai: Kaire rengiamasi naujam derybų dėl paliaubų Gazos Ruože raundui

AFP-BNS Egiptas ir Kataras remia naują derybų raundą, kuris prasidės ketvirtadienį Kaire ir kurio tikslas...

NATO vadovas: „gyvybiškai svarbu“, kad JAV susitartų dėl tolesnės pagalbos Ukrainai

AFP-BNS NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas trečiadienį pareiškė, kad „gyvybiškai svarbu“ Jungtinėms Valstijoms pasiekti politinį...

Daugiau

Sakartvele nuslinkus nuošliaužai aukų skaičius išaugo iki 6

AFP-BNS Vakarų Sakartvele nuslinkus nuošliaužai žuvo mažiausiai šeši žmonės, o dar trys dingo be žinios,...

Kosovo premjeras: Serbijos dinaras neuždraustas, bet tik euras yra teisėta valiuta

AFP-BNS Kosovo ministras pirmininkas Albinas Kurti (Albinas Kurtis) trečiadienį sakė, kad Serbijos dinaras Kosove nėra...

Šaltiniai: Kaire rengiamasi naujam derybų dėl paliaubų Gazos Ruože raundui

AFP-BNS Egiptas ir Kataras remia naują derybų raundą, kuris prasidės ketvirtadienį Kaire ir kurio tikslas...