BNS/Austėja Eglynaitė, Giedrius Gaidamavičius, Goda Vileikytė
Apie 10 tūkst. žmonių Vilniaus centre šeštadienį žygiuoja LGBTIQ (lesbiečių, gėjų, biseksualų, translyčių asmenų) bendruomenės eitynėse už seksualinių mažumų teises.
Eitynės apie 16 val. pajudėjo nuo Bernardinų sodo, jos tęsis per Gedimino prospektą, Žvėryną iki Vingio parko, kur vyks nemokamas koncertas bei bus įteikti Vaivorykštės apdovanojimai.
Eitynių dalyviai, tarp kurių daugiausia jaunimas, su savimi turi įvairaus dydžio vaivorykštės spalvų vėliavas ir kitą atributiką, ties Bernardinų sodu stovi transporto priemonės su LGBTIQ bei Laisvės partijos simbolika, eitynių priekyje – spalvotas plakatas su užrašu „Rinkis meilę“.
Vienas iš renginio organizatorių, Lietuvos gėjų lygos (LGL) vadovas Vladimiras Simonko BNS šeštadienį prieš eitynes teigė, kad jose tikimasi sulaukti 20 tūkst. dalyvių bei pripažino, jog renginys šiemet turi „politinį atspalvį“.
„Mūsų bendruomenė iš esmės nusivylusi duotais ir neįvykdytais pažadais. Mes suprantame, kad viską, ką mes norėjome gauti per keturis metus, mes šito negavome. (…) Manau, kad politikai turi suprasti, kad atėjo laikas viską įvykdyti ir galbūt vienoks ar kitoks partnerystės įstatymas turėtų būti priimtas“, – BNS sakė V. Simonko.
LGL vadovas tikisi, jog planuojamas 20 tūkst. dalyvių skaičius būtų „rimta paraiška“ gauti teisę Vilniuje 2027 metais surengti pagrindinį Europos LGBTIQ bendruomenės festivalį „EuroPride“.
Eitynes prižiūrintys policijos pareigūnai BNS nurodė, kad jose dalyvauja apie 10 tūkst. žmonių.
Eitynių priekyje žygiuoja LGL vadovas V. Simonko, rašytoja Kristina Sabaliauskaitė, Laisvės partijos lyderė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, šios partijos kandidatas prezidento rinkimuose Dainius Žalimas, taip pat šiai partijai priklausantys teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska ir Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas.
Ties Katedros aikšte eitynių dalyvius pasveikino ir Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
„Džiaugtis savo gyvybe ir identitetu“
Kai kurie BNS kalbinti eitynių dalyviai dalyvavimą jose siejo su savo galimybe išreikšti arba nustatyti savo identitetą.
„Šis renginys reiškia džiaugtis, kas tu esi, savo gyvybe, savo identitetu – this is a celebration (tai yra šventė – BNS)“, – BNS sakė 22 metų Justas.
„Kaip žmogus, esantis savo dvidešimties metų pradžioje, vis dar bandau atrasti savo seksualumą. Įdomu pamatyti, kiek tam yra atviri kiti žmonės, ir galbūt atrasti save“, – teigė Vilniuje gyvenantis 21 metų ukrainietis Jevgenijus.
Nebe pirmą kartą renginyje dalyvaujantis 35 metų Tadas teigė taip išreiškiantis palaikymą už savo teises kovojantiems žmonėms.
„Palaikome laisvę, žmonių apsisprendimą, ką jie nori daryti“, – sakė Tadas.
Beveik 29 metų Ženia iš Baltarusijos teigė, kad jos šalyje toks renginys būtų neįmanomas.
„Man tai yra laisvė visai visuomenei, kuomet kiekvienas gali daryti tai, ką nori, tiek savo gyvenime, tiek savo sprendimuose“, – teigė Ženia.
Katedros aikštėje – kontrprotestai
Vykstant LGBTIQ eitynėms, sostinės Katedros aikštėje ir jos prieigose rengiama keletas prieš jas nukreiptų kontrprotestų.
Viena kontrprotestuotojų grupė per garso kolonėles leidžia maldų įrašus, laiko iškėlę plakatus su religine simbolika, prie kitos protestuotojų grupės matoma Lietuvos šeimų sąjūdžio atributika.
Lietuvos šeimų sąjūdžiui priklausantis Jonas Gedvilas įsitikinęs, kad 99 proc. šeimų šalyje yra tradicinės, o LGBTIQ bendruomenės skatinimas yra „kelias į niekur“.
„Didžiausia blogybė, kad šitas paradas, kuris vyksta šiandien, yra skatinamas valstybės, skatinamas pačios Europos Sąjungos. Kodėl neskatinamos yra šeimos? (…) Kodėl viena, aš manau, paklydusiųjų grupė yra skatinama?“, – sakė 60 metų J. Gedvilas.
Kontrprotestuotojai taip pat laiko plakatus su užrašais „LGBT propaganda – grėsmė nacionaliniam saugumui“, „Ne Stambulo konvencijai“, „Stop vaikų tvirkinimui“ ir kt.
Renginio metu sostinės centre dirba didesnės policijos pajėgos. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnas Jevgenijus Liepis LRT radijui šeštadienį sakė, kad prieš eitynes policija „ypatingų indikacijų“ nėra gavusi.