BNS
Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) 2023 metais realiai augo 0,3 proc. ir siekė 73,8 mlrd. eurų (to meto kainomis), remdamasi metine informacija išankstinius duomenis skelbia Valstybės duomenų agentūra.
Metų pradžioje skelbtas išankstinis metinis BVP, įvertintas tik pagal ketvirtinius duomenis, siekė 72 mlrd. eurų – 0,3 proc. mažiau nei 2022 metais.
Pasak pranešimo, skirtumą tarp šių įverčių labiausiai lėmė du aspektai: palyginti su produkcija, smarkiai sumažėjęs įmonių tarpinis vartojimas, kurį įvertinti įmanoma tik gavus metinius verslo statistikos duomenis, bei atsargų vertės sumažėjimo pašalinimas iš produkcijos vertės ir žaliavų atsargų vertės sumažėjimo įtraukimas į tarpinį vartojimą.
Be to, įtakos turėjo ir šiais metais atlikta pagrindinė 1995–2022 metų nacionalinių sąskaitų revizija, atlikta įdiegus naujus duomenų šaltinius, patobulintus vertinimo metodus ir EK rekomendacijas.
Vertinant BVP gamybos metodu, didžiausią teigiamą įtaką padarė statybos bei informacijos ir ryšių įmonių rezultatai, o pramonės įmonių veiklos rezultatai turėjo didžiausią neigiamą įtaką.
Vertinant BVP išlaidų metodu, 9,3 proc. (palyginamosiomis kainomis) augo bendrojo pagrindinio kapitalo formavimas, o tai lėmė sparčiai augusios investicijos į inžinerinius statinius bei kitas mašinas ir įrenginius bei ginklų sistemas. \
Tuo metu namų ūkių galutinio vartojimo išlaidos sumažėjo 0,4 proc., valdžios sektoriaus – 0,2 proc., prekių ir paslaugų eksportas ir importas sumažėjo atitinkamai 3,4 ir 5,3 proc.
Vertinant BVP pajamų metodu, atlygis darbuotojams augo 13,9 proc. (to meto kainomis) ir sudarė 48,5 proc. BVP. Sparčiausiai jis augo transporto ir saugojimo bei pašto ir pasiuntinių (26,8 proc.) bei administracinėje ir aptarnavimo (32,4 proc.) veiklose.