Tie2.lt
Šiemet, minint 37-ąsias Europos kino apdovanojimų metines, Europos kino akademija su dideliu džiaugsmu suteikia „Europos gyvenimo nuopelnų“ apdovanojimą vokiečių režisieriui Wimui Wendersui už jo išskirtinį indėlį į kino pasaulį.
Wimas Wendersas, gimęs Diuseldorfe, lankė Kino ir televizijos akademiją Miunchene, dirbo kino kritiku įvairiuose Vokietijos leidiniuose ir buvo vienas iš kino platintojos „Filmverlag der Autoren“ steigėjų. 1975 m. jis Berlyne įkūrė savo gamybos kompaniją „Road Movies“. Dažnai laikomas vienu svarbiausių tarptautiniu mastu pripažintų vokiečių režisierių, Wendersas yra pelnęs įvairius tarptautinius apdovanojimus, įskaitant Vokietijos kino apdovanojimą (filmai „Neteisingas žingsnis“, 1975, „Amerikos draugas“, 1978, „Smurto pabaiga“, 1998), Auksinį liūtą (filmas „Dalykų būklė“, 1982), „Auksinę palmės šakelę“, Italijos David di Donatello apdovanojimą ir BAFTA apdovanojimą (filmas „Paryžius, Teksasas“, 1984), taip pat du Europos kino apdovanojimus (filmai „Angelų miestas“, 1988, „Pina“, 2011) ir Sidabrinį lokį (filmas „Milijono dolerių viešbutis“, 2000).
Per savo karjerą Wendersas sukūrė daugybę netradicinių dokumentinių filmų, tarp jų „Žaibas virš vandens“ (1980), „Tokijas-GA“ (1985) ir „Užrašų knygelė apie miestus ir drabužius“ (1989). Jo garsiausias dokumentinis filmas „Buena Vista Social Club“ (1999) apie legendinių Kubos muzikantų grupę laimėjo Europos kino apdovanojimą ir buvo nominuotas „Oskarui“. Taip pat buvo nominuotas „Oskarui“ jo 3D šokių dokumentinis filmas „Pina“ (2011) su Vuppertalio šokių ansambliu Pina Bausch. Dar viena „Oskaro“ nominacija sekė 2015 m. už filmą „Žemės druska“ apie brazilų fotografą Sebastião Salgado.
Didelė Wenderso fotografijos paroda „Vaizdai iš Žemės paviršiaus“ buvo eksponuojama muziejuose ir meno įstaigose visame pasaulyje. Wendersas taip pat išleido daugybę esė ir fotografijos knygų. 2012 m. jis kartu su žmona Donata Wenders įkūrė Wim Wenders fondą, kad surinktų visą jo kūrybą ir padarytų ją nuolat prieinamą visuomenei. Bendradarbiaudamas su fondu, kino finansavimo fondas „Film- und Medienstiftung NRW“ kasmet teikia Wim Wenders stipendiją už inovatyvų pasakojimą, siekiant paremti jaunus filmų kūrėjus.
Wim Wenders buvo vienas iš Europos kino akademijos steigėjų ir jos prezidentas nuo 1996 iki 2020 metų. Jis gavo Garbės leopardą Lokarno kino festivalyje (2005), Garbės Auksinį lokį 2015 m. ir „Prix Lumière“ apdovanojimą Lione 2023 m. Jis taip pat yra apdovanotas ordinu „Pour le Mérite“.
2023 m. Wendersas grįžo į Kanų kino festivalį su dviem filmais – 3D dokumentiniu filmu „Anselmas“ apie vokiečių tapytoją ir skulptorių Anselmą Kieferį ir vaidybinį filmą „Puikios dienos“ su Kōji Yakusho, kuris vaidino Tokijo tualetų valytoją. Šis filmas laimėjo geriausio aktoriaus apdovanojimą Kanuose ir vėliau buvo nominuotas „Oskarui“.
„Šiuo apdovanojimu mes švenčiame Wimo Wenderso išskirtinę kūrybą, kuri nuolat tyrinėja ir eksperimentuoja su smalsia akimi ir atvira širdimi“, sako Europos kino akademijos generalinis direktorius Matthijs Wouter Knol. „Kaip vienas iš Europos kino akademijos steigėjų, jos pirmininkas nuo 1990 iki 1995 m. ir prezidentas iki 2020 m., Wimas Wendersas turi stiprų ryšį su Europos kino akademija, ir mes esame ypač laimingi, kad galime švęsti jo išskirtinį indėlį ir padėkoti jam“, priduria jis.
Wimas Wendersas, pakviestas Europos kino akademijos tarybos, bus garbės svečias 37-ojoje Europos kino apdovanojimų ceremonijoje, kuri vyks gruodžio 7 d. Liucernoje.