BNS
„Havanos sindromą“ sukeliančiu ginklu pernai liepą Vilniuje vykusio NATO viršūnių susitikimo metu užpultas aukšto rango JAV gynybos departamento pareigūnas.
Apie tai pirmadienį skelbia bendras „The Insider“, „Der Spiegel“ ir CBS laidos „60 Minutes“ tyrimas.
Kiek vėliau Pentagonas patvirtino, kad NATO viršūnių susitikime Vilniuje dalyvavusiam aukšto rango pareigūnui pasireiškė simptomai, panašūs į tuos, apie kuriuos skelbė patyrusieji „Havanos sindromą“.
Šią informaciją tyrėjai naudoja kaip įrodymą, kad ginklas tebenaudojamas, nors apie „Havanos sindromo“ atvejus pastaraisiais metais skelbta mažiau.
Apie „Havanos sindromą“ pirmą kartą pranešta 2016 metais, kai JAV diplomatai Kubos sostinėje ėmė skųstis, kad po naktį išgirstų ausis veriančių garsų jie patyrė tokių simptomų kaip pykinimas. Visa tai sukėlė spėlionių apie galimą užsienio valstybės išpuolį panaudojant neįvardytą garsinį ginklą.
Metus trukęs tyrimas „atskleidė įrodymų, leidžiančių manyti, kad nepaaiškinamų anomalių sveikatos sutrikimų kilmė gali būti susijusi su Rusijos karinės žvalgybos padalinio 29155 narių naudojamais „nukreiptosios energijos ginklais“.
Šis Rusijos karinės žvalgybos padalinys yra atsakingas už operacijas užsienyje ir buvo kaltinamas dėl kelių užsienyje įvykusių incidentų, įskaitant bandymą nunuodyti buvusį dvigubą šnipą Sergejų Skripalį Jungtinėje Karalystėje 2018 metais.
Pirmadienį Maskva atmetė šiuos kaltinimus kaip nepagrįstus.
JAV žvalgyba 2022-aisiais teigė, kad intensyvi nukreipta energija iš išorinio šaltinio galėjo sukelti kai kuriuos „Havanos sindromo“ atvejus, oficialiai vadinamus anomaliais sveikatos sutrikimais (AHI). Tačiau 2023 metų kovą žvalgybos agentūros padarė išvadą, kad „nėra patikimų įrodymų, jog koks nors užsienio priešininkas turi ginklą ar surinkimo įrenginį, sukeliantį AHI“.