Pranešimas spaudai
Diena, kai Valdovų rūmų muziejuje lankytojai kviečiami šokti, kalbėti apie šokį, gėrėtis juo, yra Istorinio šokio diena. Kiekvieną pavasarį muziejus lankytojams dovanoja nemokamų renginių programą, kurioje supažindina su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų šokio kultūra.
Balandžio 5-ąją 12.00 val. šokio istorikas prof. dr. Helmutas Šabasevičius ir istorinio šokio tyrinėtoja Jūratė Širvytė programą pradės pasakojimu apie XVI a. lietuvių rašytoją ir diplomatą Vaclovą Agripą (Venceslaus Agrippa Lituanus). Paskaitoje „Agrippa, liuteronizmas – mitai apie šokį“ šokio tyrinėtojai supažindins su žymiuoju Vaclovo Agripos kūriniu „Laidotuvių kalba apie Joną Radvilą“ ir vertins jį tuometės Europos kontekste, kai, pavyzdžiui, Vokietijos žemėse kompozitorius Michaelis Pretorijus (Michael Praetorius) kūrė instrumentinius šokius (jo kolekciją sudaro net 300 kompozicijų). Kaip gimė iki šių dienų gajos klišės ir mitai, kuo skyrėsi to meto katalikiškos ir liuteroniškos Europos šokiai ir jų kūrėjai – visa tai H. Šabasevičiaus ir J. Širvytės paskaitoje.
13.30 val. scenografijos ir sceninio kostiumo istorijos specialistė Jurgita Jankutė-Mirinavičienė papasakos apie Renesanso idėjų atspindį diduomenės aprangoje. Paskaita „prasidės“ Renesanso gimtinėje – Italijoje. Bus lyginami dviejų reikšmingų to meto miestų – Florencijos ir Venecijos – dailininkų paveikslų herojai: gražiausios moterys ir įtakingiausi vyrai, demonstruojantys naują aprangos stilių, kai išryškinama švelniai besiklostuojančių audinių ornamentika, papuošalų spindesys, aksesuarų puošnumas, odos baltumas ir šukuosenos. Lankytojai „pabuvos“ Medičių (Medici) rūmuose Florencijoje ir gražiausių Venecijos kurtizanių buduaruose. Galės pastebėti, kaip kito žmonių apranga sustiprėjus inkvizicijai, kai net mažiausias kūno lopinėlio atidengimas buvo laikomas nepadoriu, smerktinu ir net pavojingu. Kelionė baigsis protestantiškoje Europoje, kur asketizmas, taupumas ir darbštumas tampa didžiausia puošmena, atsiskleidžiančia kontrastingame tamsaus kostiumo ir baltų apykaklių fone.
15.00 val. nemokamą Istorinio šokio dienos programą rengianti VšĮ „Senųjų menų studija“ kvies į muzikos, šokio ir literatūros spektaklį „Šv. Genezijaus trupė pristato Terpsichorę“. Senosios muzikos trupė „Camerata dei Folli“ komedijos elementus sujungs su gilia muzikos, šokio ir teatro pajauta.
Spektaklyje skambėsiantys išskirtiniai kūriniai iš šokių rinkinio „Terpsichore“, amžininkų kompozitorių muzika leis pažvelgti į to meto Europos muzikos kultūrą. Pasakojimą papildys Vaclovo Agripos tekstai, taip suteikdami istoriniam šokiui naujų prasmių.
Atlikėjai: Nerijus Masevičius (vokalas), Jūratė Širvytė ir Edmundas Žička (šokis), Modestas Vaitkevičius (tekstas), Justė Martinkėnaitė (smuikas), Vytautas Dovydauskis (klavesinas), Saulius S. Lipčius (luto forte, barokinė gitara).
16.00 val. prasidės kasmet labai laukiamos nemokamos istorinių šokių pamokos. „Branle de Poictou“ – iš Puatu, istorinės srities Prancūzijos vidurio vakarinėje dalyje, kilęs tradicinis prancūzų šokis priklauso branlio šokių kategorijai. Šis šokis žinomas dėl savo energingumo ir linksmumo. Branliai paprastai atliekami grupėmis, dažnai poromis ir pasižymi paprastais, bet ritmiškais judesiais. Mokymus ves Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektorė Jūratė Širvytė ir senojo šokio atlikėjas Edmundas Žička.
Valdovų rūmų muziejaus Lankytojų vestibiulio auditorijoje visą dieną, nuo 11.00 iki 18.00 val., vyks istorinio šokio spektaklio „Muzikinė puota“ įrašo peržiūra. Režisierius – Vytenis Pauliukaitis, atlieka ansamblis „Banchetto musicale“. Tai pirmojo ansamblio, Lietuvoje ėmusio propaguoti senosios muzikos ir šokio judėjimą, sukurtas nuotaikingas spektaklis.
Valdovų rūmų muziejus primena, kad Istorinio šokio dienos renginiai yra nemokami, tačiau dėl riboto vietų skaičiaus į norimus renginius būtina registruotis Valdovų rūmų muziejaus svetainėje.
Valdovų rūmų muziejaus informacija