Šaltinis: Vilniaus kino biuras
Didžioji gatvė – viena svarbiausių Vilniaus gatvių, kurioje stūkso bažnyčia, trys cerkvės, įsikūręs ne vienas muziejus, o daugybė šioje gatvėje esančių namų seniau buvo apgyvendinti inteligentijos – profesorių, didikų ar sėkmingų verslininkų. Pavyzdžiui, 1522 m. Didžiosios g. 19 name Pranciškus Skorina išspausdino pirmąją spausdintą knygą LDK teritorijoje, Didžiojoje gatvėje apsistojo ir Vilniuje viešėjęs prancūzų rašytojas Stendalis.
Neabejotinai, vienas svarbiausių gatvėje esančių architektūros akcentų – Rotušė. XVIII a. pabaigoje neoklasicistiniu stiliumi ją paskutinį kartą rekonstravo architektas Laurynas Gucevičius, tačiau anksčiau toje pačioje vietoje stūksojęs pastatas mena ir daug senesnius laikus – nuo čia įsikūrusio magistrato istorijų iki buvusio kalėjimo ar gėdos stulpo.
Nuo 1810 m., su pertraukomis, čia veikė miesto teatras, o 1906 m. teatre buvo suvaidintas pirmasis lietuviškas spektaklis. Įvairūs kultūriniai renginiai Rotušėje vyksta ir šiandien. Beje, nuo Rotušės portiko į vilniečius kreipėsi Lietuvoje viešėjęs JAV prezidentas George’as W. Bushas (2002) ir Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II (2006).
Nuo teismo salės iki prabangių rūmų
Pastato prieigos ir interjeras neretai tampa ir kino kūrėjų traukos centru. TV seriale apie legendinį švedų gangsterį Klarką Olofsoną, Vilniaus Rotušė tapo teismo pastatu, į kurį pagrindinis veikėjas atvežamas prieš įkalinimą. Įdomu tai, kad būtent nuo šio skandalingo veikėjo įvykdyto nusikaltimo, visame pasaulyje prigijo Stokholmo sindromo pavadinimas. Tai – psichologinis reiškinys, kai pagrobimo metu įkaitai (aukos) ima jausti teigiamus jausmus, tokius kaip savanorišką paklusnumą, pagarbą ar meilę savo pagrobėjams.
Rotušėje filmuotas ir HBO bei „Sky TV“ kurtas serialas „Jekaterina Didžioji“, vaizduojantis Rusijos imperatorienės gyvenimą. Miniseriale daugiausia dėmesio skiriama vėlesniesiems Jekaterinos Didžiosios valdymo metams ir jos santykiams su Grigorijumi Potemkinu. Ekrane Jekateriną Didžiąją įkūnijo „Oskaro“ laureatė Hellen Mirren. Rotušės Aikštėje kino kūrėjai filmavimo kartuvių sceną, o Jekaterina Didžioji ant Rotušės laiptų sakė įkvepiančią kalbą.
Tuo tarpu Rotušės koridorius, menes ir laiptinę išvysti galima TV seriale „Hilma“, pasakojančiame apie švedų menininkę ir mistikę, vieną pirmųjų Vakarų pasaulio abstraktaus meno kūrėjų, taip pat feminizmo pradininkę Hilmą af Klint (1862–1944). Paslaptingi, filosofiniai ir spiritizmo idėjomis paremti menininkės paveikslai iki šiol kelia daugybę klausimų.
Ne mažiau įdomi Vilniaus Rotušė ir reklamų kūrėjams. 2023 m. vasarą, pastato prieigose filmuota tarptautinės kino platformos MUBI reklama. Daugiau nei 190 šalių veikianti srautinių transliacijų kompanija ir filmų platintoja žinoma dėl aukštos kokybės filmų bei TV serialų iš viso pasaulio. Kiekvieną dieną MUBI žiūrovams pristato bent vieną naują, specialiai platformos kuratorių atrinktą filmą.