PagrindinisKultūraLietuvos fotomenininkų sąjungos renginiai Lietuvos kultūros sezono ir Paris Photo metu

Lietuvos fotomenininkų sąjungos renginiai Lietuvos kultūros sezono ir Paris Photo metu

Paskelbta

Pranešimas spaudai

Daiktų formos, kaukolių formos, meilės formos

Lietuvos autorių fotografijų ekpozicija iš Nacionalinės Prancūzijos bibliotekos, Pompidou centro ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos fondų.

Grand Palais, 3 avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris

Praeito amžiaus septinto dešimtmečio pabaigoje 22 Lietuvos fotografų dėka Prancūzijos nacionalinėje bibliotekoje atsidūrė 1600 dovanotų atspaudų.  Šis kolekcija, kurios centre yra itin talentinga fotografų karta, daugiausia dirbusi 1960–1980 m., kuriai būdingos amžinos, metafizinės temos. Panteistinis santykis su gamta, glaudūs ryšiai tarp žmonių ir gyvūnų pasaulio, kartų sugyvenimas ir egzistencinis nerimas: šie kūriniai vaizdžiai iliustruoja šalį, kurios tankūs miškai, pasipriešinimo dvasia ir aistra poezijai susijungė ir sukūrė galingą ir daugialypę tapatybę. Lietuvos fotografijos mokykla tuo metu turėjo unikalią reputaciją visoje Sovietų Sąjungoje ir už jos ribų, kuri buvo žinoma kaip besipriešinanti „socialistinio realizmo“ diktatui ir praktikuojanti jautrų ir daugiareikšmį tikrovės vaizdavimą.

Neseniai, ruošiantis Lietuvos sezonui Prancūzijoje, Pompidou centras inicijavo Lietuvos fotografijos įsigijimų ciklą, suburiantį vėlesnės kartos (daugiausia 1980-ųjų ir 1990-ųjų) menininkus. Atitrūkę nuo vyresniųjų, vis dar kovodami su valstybės prievarta, nepaisant politinio „atšilimo“, šie menininkai išsiskiria skeptiškumu, santūrumu arba, priešingai, įžūlumu. Kasdienybė kartais pavirsta į kurioziškus fragmentus, kartais į tragikomiškas kompozicijas; nuobodulys į mistišką patirtį; vienatvė į intymumo teatrą. Eksperimentavimas, atlikimas ir terpės trūkumas keičia fotografijos kontūrus. Atsiranda daugiau moterų fotografių.

Atrinktus darbus iš šių dviejų institucijų, spragas užpildo projekto partnerio ir istorinė institucijos –  Lietuvos fotomenininkų sąjungos – kolekcijos darbai. Taip pat eksponuojami ir keli šiuolaikinių autorių kūriniai, demonstruojantys savo istoriją suvokiančios scenos gyvybingumą. Kiekvienas iš šių kūrinių užmezga savo dialogą su ankstesnėmis kartomis. Tačiau skaudūs prisiminimai apie netolimą praeitį, suaktyvinti dabartinių krizių, taip pat naujas pasaulinių aplinkosaugos problemų suvokimas, pakeitė menines praktikas ir fotografų žvilgsnį į savo pasaulį.

Parodos pavadinimas pasiskolintas iš Manto Balakausko (g. 1989 m.) eilėraščio.

Renginiui buvo sukurtas žurnalo FOTOGRAFIJA specialusis leidimas.

Parodos kuratorė: Sonia Voss

Kolekciją galima atrasti pirmame Grand Palais aukšte, Salon d’Honneur.`

Antanas Sutkus. Prancūzijos draugai

Hotel La Louisiane, 60 rue de Seine 75006

1965 m. vasarą Jean-Paul Sartre ir Simone de Beauvoir lankėsi Lietuvoje. Trukęs vos savaitę, šis vizitas, pasibaigė ekskursija pėsčiomis po Nidos kopas ir lydėjusiems šiuos du intelektualus paliko neišdildomą įspūdį. Per jaunojo Antano Sutkaus, kuris buvo įgaliotos lydinčios delegacijos dalis, fotografijas, šis apsilankymas taip pat užėmė reikšmingą vietą Lietuvos kolektyvinėje atmintyje. Ši nuostabi fotografijų serija yra dviejų šalių santykių etapas, laisvės ir kultūrinio identiteto apmąstymų katalizatorius. Ši nuostabi fotografijų serija turi filosofinę ir politinę dimensiją, kuri visiškai skiriasi nuo meninių savybių. Retai šiai meninei terpei būdingu išskirtinumu, viena Sutkaus Sartre’o fotografijų įkvėpė net dvi skulptūras – viena iš jų ilgą laiką buvo eksponuojama priešais Prancūzijos nacionalinę biblioteką Paryžiuje, kita – pastatyta Nidos kopose. Tačiau šis vaizdas mums visada buvo pateikiamas iškadruotas. Originalus atspaudas rodo Simone de Beauvoir buvimą šalia savo gyvenimo draugo.

Paroda sukurta bendradarbiaujant su Lietuvos fotomenininkų sąjunga, 2024 metų Lietuvos kultūros sezono Prancūzijoje metu.

Viešbutis „La Louisiane“.

„Hôtel La Louisiane“, 60 rue de Seine, Saint Germain-des-Prés centre, išlaikė savo tapatybę aplinkoje, kurioje pilna chaoso, laisvės ir beprasmio, bet brangaus gatvės klegesio. Nuo Rimbaud ir Verlaine laikų menininkai, kūrėjai ir keliautojai, ieškantys naujų potyrių, trumpam apsigyvendavo čia. Tarp viešbučio svečių buvo tokios asmenybės kaip Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Juliette Gréco, Lucian Freud, Albertine Sarrazin, Syd Barret, Keith Haring, Quentin Tarantino ir kiti amžininkai, kuriems Hôtel La Louisiane yra dėkingas už svečiavimąsi.

Naujausi straipsniai

Septynios svyruojančios valstijos, kurios nulems, kas laimės JAV prezidento rinkimus

AFP-BNS JAV prezidento rinkimai, kuriuose susigrums viceprezidentė Kamala Harris (Kamala Haris) ir buvęs prezidentas Donaldas...

Prasideda „Maltiečių sriuba”

Pranešimas spaudai Maltos ordino pagalbos tarnyba (maltiečiai) pradeda kasmetinę senelių paramos akciją „Maltiečių sriuba“ –...

„Apple“ įplaukos išaugo iki rekordinės sumos

AP-AFP-BNS JAV technologijų milžinės „Apple Inc.“ grynasis pelnas per metus sunyko daugiau nei trečdaliu, tačiau...

PARODA „Saldus (nomenklatūros) gyvenimas“

Lietuvos nacionalinis muziejus Šios parodos akstinu tapo 2022 m. vasario 24 d. Rusijos pradėtas plataus...

Daugiau

Septynios svyruojančios valstijos, kurios nulems, kas laimės JAV prezidento rinkimus

AFP-BNS JAV prezidento rinkimai, kuriuose susigrums viceprezidentė Kamala Harris (Kamala Haris) ir buvęs prezidentas Donaldas...

Prasideda „Maltiečių sriuba”

Pranešimas spaudai Maltos ordino pagalbos tarnyba (maltiečiai) pradeda kasmetinę senelių paramos akciją „Maltiečių sriuba“ –...

„Apple“ įplaukos išaugo iki rekordinės sumos

AP-AFP-BNS JAV technologijų milžinės „Apple Inc.“ grynasis pelnas per metus sunyko daugiau nei trečdaliu, tačiau...