Parengta pagal NBC NEWS
Ukrainos bepiločių orlaivių ataka prieš Rusijos karines oro bazes, pavadinta operacija „Voratinklis“, sukėlė prieštaringų pareiškimų bangą ir tapo nauju įtampos tašku tarp Kijevo ir Maskvos. NBC News, išanalizavusi „Planet Labs“ ir „Maxar“ palydovinius vaizdus bei Ukrainos Saugumo tarnybos (SBU) duomenis, pateikė išsamų padarinių vertinimą.
SMŪGIO MASTAS
Remiantis palydovine žvalgyba ir NATO vertinimais, visiškai sunaikinta nuo 10 iki 13 Rusijos karinių lėktuvų, dar iki 40 — apgadinta. Ukrainos SBU teigia, kad buvo smogta 41 lėktuvui, iš kurių pusė — visiškai sunaikinti, tačiau palydoviniai vaizdai nepatvirtina visų pareikštų taikinių.
Pasak atvirojo šaltinio analitiko Oliverio Alexanderio, „NATO pareigūnų pateiktas skaičius labiausiai atitinka tai, ką galima matyti aukštos raiškos palydoviniuose vaizduose“.
Bielajos oro bazėje (Irkutsko sritis) sunaikinti šeši lėktuvai, įskaitant strateginius bombonešius Tu-95 ir Tu-22, kurie dažnai naudojami raketiniams smūgiams prieš Ukrainą. Olenjos bazėje (tolimoji šiaurė) palydoviniai vaizdai rodo gaisrų žymes ir dar keturių bombonešių nuolaužas.
Ukraina taip pat teigia smogusi dviem A-50 lėktuvams, tačiau vaizdo įrašai tai patvirtina tik iš dalies.
TECHNINĖ OPERACIJOS PUSĖ
SBU dislokavo 117 bepiločių orlaivių ant sunkvežimių šalia oro bazių ir paleido juos beveik vienu metu. Atakos nuotolis siekė iki 4000 km — dauguma taikinių buvo giliai Rusijos teritorijoje.
Prezidentas Zelenskis ataką pavadino „spindinčiu 18 mėnesių pasiruošimo rezultatu“, kuris „įeis į istoriją“. Ukrainos duomenimis, 34 % Rusijos strateginės bombonešių aviacijos išjungta iš rikiuotės, o padaryti nuostoliai viršija 7 milijardus dolerių.
Elektroninės kovos ekspertas Thomas Whittington pabrėžė:
„Rusija daugiau nebegamina šių lėktuvų… Kiekvieno praradimas — tai negrįžtamas smūgis strateginiam aviacijos parkui ir Rusijos branduolinio atgrasymo potencialui.“
Rusijos valdžia neigia Ukrainos pareiškimus. Gynybos viceministras Sergejus Riabkovas informaciją apie sunaikintus lėktuvus vadina perdėta, o pačią operaciją — „teroristiniu aktu“. Propagandiniai kanalai sumažino nuostolius iki aštuonių lėktuvų, nepateikdami jokių įrodymų.
Propagandistas Sergejus Markovas pripažino smūgį „stipriu“, tačiau tvirtina, kad „jis neturės karinės reikšmės“ ir priduria, jog Ukraina esą „perdeda“ atakos padarinius.
OPERACIJA „VORATINKLIS“
Operacija „Voratinklis“ – tai plataus masto Ukrainos bepiločių ataka prieš Rusijos oro bazes giliai užnugaryje, įvykdyta birželio pradžioje. SBU duomenimis, naudoti 117 dronų, paleistų iš mobilių platformų šalia keturių karinių aerodromų. Taikiniais tapo strateginiai bombonešiai Tu-95 ir Tu-22, taip pat reti A-50 radarų žvalgybos lėktuvai.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pateisino Rusijos teroristinius išpuolius prieš Ukrainą, pareiškęs, kad tai esą Maskvos atsakas į Ukrainos smūgius aerodromams. Tuo pat metu jis išreiškė viltį, kad po tokių Ukrainos atakų karas neperaugs į branduolinį konfliktą.
JAV mano, kad Rusija dar neišnaudojo visų atsako galimybių į operaciją „Voratinklis“, kuria buvo sunaikinti bombonešiai tolimosiose bazėse. Maskva, tikėtina, ruošia plataus masto atsakomąją ataką, kuri gali apimti raketų ir dronų smūgius.