AFP-BNS
Europos Sąjunga pirmadienį Nyderlandų viešojo apgyvendinimo įstaigų užsakymo internetu platformą „Booking“ įtraukė į skaitmeninių įmonių, kurios yra pakankamai didelės, kad joms būtų taikomos griežtesnės konkurencijos taisyklės, sąrašą.
Briuselis taip pat sakė, kad tirs, ar socialiniam tinklui „X“, priklausančiam technologijų milijardieriui Elonui Muskui (Ilonui Maskui), gali būti netaikomos taisyklės, kaip teigė ši platforma. Tyrimas turi būti baigtas per penkis mėnesius.
„X“ tvirtina kad „nepaisant to, jog atitinka ribas, jis nėra svarbus tarpininkas tarp įmonių ir vartotojų“, teigė Europos Komisija.
„Booking“, kurios patronuojančiosios bendrovės „Booking Holdings“ pagrindinė būstinė yra Jungtinėse Valstijose, dabar turi šešis mėnesius pasirengti laikytis Skaitmeninių rinkų akto (Digital Markets Act, DMA).
ES jau įvardijo šešis stambius rinkos veikėjus, kurie turi laikytis DMA: JAV informacijos technologijų kompanijos „Google“ patronuojančiąją įmonę „Alphabet“, elektroninės komercijos bendrovę „Amazon“, platformos „TikTok“ patronuojančiąją bendrovę „ByteDance“, socialinius tinklus „Facebook“ ir „Instagram“ valdančią bendrovę „Meta“ ir programinės ir techninės įrangos gamintojas „Microsoft“ ir „Apple“.
Taisyklėmis siekiama suvienodinti konkurencijos sąlygas skaitmeninėje rinkoje ir užtikrinti, kad ES vartotojai turėtų daugiau galimybių rinktis tokius produktus kaip interneto naršyklės ir paieškos sistemos.
DMA taip pat reikalauja, kad bendrovės informuotų Briuselį prieš įsigydamos kitas įmones, neatsižvelgiant į jų dydį, taip siekiant pažaboti monopolijas.
„Booking“ yra dominuojanti žaidėja, užimanti daugiau kaip 60 proc. Europos rinkos.
„Šiandien turime gerų naujienų: poilsiautojai turės daugiau galimybių rinktis, o viešbučiai – daugiau verslo galimybių“, – sakė ES konkurencijos komisarė Margrethe Vestager (Margretė Vestager).
ES vidaus rinkos komisaras Thierry Bretonas (Tjeri Bretonas) pažadėjo, kad ES „stengsis užtikrinti, kad per šešis mėnesius būtų visiškai įvykdyti DMA įsipareigojimai“.
„Booking“ teigė, kad prieš ES priimant sprendimą vedė derybas su EK.
Mes „ir toliau konstruktyviai bendradarbiausime su ja, nes rengiame sprendimus, kaip laikytis reikalavimų“, pridūrė bendrovė savo pareiškime.
Taikydama DMA, ES gali skirti baudas, siekiančias iki 10 proc. visos įmonės pasaulinės apyvartos. Pakartotiniams pažeidėjams ši suma gali išaugti iki 20 proc., o kraštutiniu atveju gali būti taikomos nefinansinės taisomosios priemonės. Tai, pavyzdžiui, gali būti verslo ar jo dalių pardavimas.