PagrindinisEkonomika„Plug & Play“ atstovas: padėsime Lietuvai išauginti daugiau „vienaragių“

„Plug & Play“ atstovas: padėsime Lietuvai išauginti daugiau „vienaragių“

Paskelbta

BNS/Giedrius Gaidamavičius

Į Lietuvą žengiantis JAV startuolių akceleratorius „Plug & Play“ tikisi šalies startuoliams padėti augti pasauliniu mastu bei tapti globaliais žaidėjais, sako bendrovės Vidurio ir Rytų Europos regiono vadovas Uranikas Begu.

Jis tikisi, kad per trejus metus „Plug & Play“ Lietuvoje numatoma įgyvendinti penkių ciklų startuolių akceleravimo programa padės išauginti daugiau „vienaragių“ – itin sėkmingų startuolių, kurio vertė viršija 1 mlrd. eurų.

„Mūsų pagrindinis tikslas yra iš šių programų sukurti bent vieną vienaragį, jeigu ne daugiau. (…) Kaip parodė mūsų ankstesnės kitur įgyvendintos programos, jose dalyvavusiems startuoliams per tolesnes investicijas, užmegztus kontaktus su tinkamais partneriais, rizikos kapitalo fondais, pasibaigus programoms jiems pavyko tapti „vienaragiais“, – interviu BNS sakė U. Begu.

„Dar svarbiau būtų iš tikrųjų paversti Lietuvą pasauliniu prekės ženklu, padėti Lietuvos startuoliams augti pasauliniu mastu, sukuriant globalius ryšius su pasaulinėmis įmonėmis“, – pridūrė jis.

U. Begu sako didžiausią potencialą matantis tarp finansinių technologijų (fintech), tvarumo, žemės ūkio, gyvybės mokslų sričių startuolių.

„Plug & Play“ artimiausiu metu įregistruos biurą Vilniuje ir pradės komunikacijos kampaniją.

– Kuo „Plug & Play“ sudomino Lietuvos startuolių rinka ir kodėl nusprendėte dalyvauti tarptautiniame akceleravimo paslaugų konkurse? 

– Lietuvos startuolių ekosistemos rodikliai ir skaičiai yra gana įspūdingi. Tai viena iš tų ekosistemų, kuri rodo labai gerus ženklus ir potencialą. Ir tai, žinoma, mums yra pradinė paskata pažvelgti į jos galimybes ir į ją įsitraukti.

Mūsų tipinis modelis taip pat yra grįstas bendradarbiavimu su įmonėmis ir jų pajėgumo didinimu. Kai atsirado galimybė dalyvauti tarptautinėje akceleracijos programoje, akivaizdu, kad mums buvo įdomu sudalyvauti tokiame konkurse. Apskritai, manau, kad mums taip pat buvo tinkamas laikas tyrinėti įvairias rinkas, o Lietuva pagal savo skaičius yra viena stipriausių (startuolių – BNS) ekosistemų regione ir už jo ribų. Mes tikrai tikimės, kad čia galime nuveikti nuostabių dalykų.

– Kokioms Lietuvos startuolių ekosistemos sritims teikiate pirmenybę? Ar galėtumėte įvardyti konkrečias įmones, kurias „Plug & Play“ planuoja auginti ir į kurias ketina investuoti? 

– Vadinamajame akceleratoriuje yra keletas programų. Pirmoji bus agnostinė (skirta įvairių sektorių startuoliams – BNS). Tačiau verta paminėti, kad „Plug & Play“ šiandien turi daugiau nei 20 programų, orientuotų į skirtingas sritis – fintech, tvaraus žemės ūkio, energetikos, mobilumo, kurią, pavyzdžiui, įgyvendiname su „Mercedes-Benz“ Štutgarte, ir taip toliau. Taigi, kompetencijų turime.

Svarbiausia dalis pradedant mūsų veiklą ir programą Lietuvoje – pradėti kalbėtis ir palaikyti ryšį su suinteresuotomis šalimis, įmonėmis apie tai, kokia galėtų būti bendra mūsų vizija ir kaip mes norime visa tai vystyti. Tuomet ateityje ir pamatysime, kokios yra galimybės. Mes turėsime susitikimus su Inovacijų agentūra ir Lietuvos startuolių asociacija („Unicorns Lithuania“ – BNS). Visa tai nėra vien tik apie „Plug & Play“ – tai ir apie visus startuolių ekosistemos dalyvius, kurie turi puikią viziją, ir kaip jie nori, kad ši šalis žengtų į priekį. Manau, kad mūsų uždavinys yra paremti šią viziją kartu su mūsų galimybėmis paversti vietinius startuolius globaliais.

– Ar teisingai suprantu, kad kol kas dar neturite numatę konkrečių sričių, į kuriuos startuolius norėtumėte investuoti ar su kuriais norėtumėte bendradarbiauti? 

– Pirmosios akceleracijos grupės bus orientuotos į įvairių sektorių startuolius, taip pat bus suteikiama galimybė žmonėms iš viso regiono atvykti ir čia įkurti savo biurus. Mes nenorime riboti pirmųjų savo startuolių grupių. Tačiau neabejotinai fintech, tvarumo, žemės ūkio, gyvybės mokslų sritys yra tos, kuriose mes matome potencialą. Manau, kad Lietuva taip yra suinteresuota padėti šioms sritims ir jas auginti.

– Kaip ir pagal kokius kriterijus bus atrinkti akceleravimo programoje dalyvausiantys startuoliai, taip pat tie, į kuriuos „Plug & Play“ planuoja investuoti?

– Išankstinis etapas prasidės labai greitai, jo metu bus skelbiamas atviras kvietimas teikti paraiškas – tai yra įprastas procesas. Įmonėms yra nustatyti standartiniai kriterijai, susiję su jų steigėjų skaičiumi, verslo potencialu, rinka, pagal kuriuos mes anksčiau taip pat atrinkdavome prie programos norinčius prisijungti startuolius.

Kalbant apie su investicijomis susijusią dalį, akivaizdu, kad čia yra nustatyti kitokie kriterijai – rinkos potencialas, taip pat kiek pati komanda yra įsipareigojusi palaikyti ir auginti savo bazę. Tai darome daugelį metų. Kaip žinote, „Plug & Play“ šiandien savo portfelyje turi daugiau nei 30 „vienaragių“, o tai yra įspūdingas skaičius, turint omenyje, kad Lietuva turi du ar tris. Dar įdomiau – jame taip pat yra 150 įmonių, kurių vertė siekia 100 mln. dolerių. Tikimasi, kad ateityje jos taps „vienaragiais“.

Taigi, kriterijai yra gana paprasti. Mes ieškome ambicingų komandų, kurios matytų potencialą vystytis ir augti. Akivaizdu, kad mes taip pat norime daryti tam tikrą socialinį poveikį regione ir už jo ribų.

– Kada įvyks pirmasis iš penkių numatytų Lietuvos startuolių akceleravimo ciklų?

– Nors yra likę keletas techninių klausimų, šiandien mes iškart registruojame savo biurą ir labai greitai pradėsime išankstinį paraiškų etapą. Pradėsime su komunikacijos, viešųjų ryšių kampanija pristatydami siūlomas galimybes. Tikimės, kad kitų metų pirmąjį ketvirtį startuoliai jau dalyvaus programoje. Procesas prasidės netrukus, tačiau šiek tiek laiko užims informacijos sklaida, o vėliau – atrankos procesas ir kitų partnerių įtraukimas.

(Pirmojo ciklo data – BNS) priklausys nuo informacijos sklaidos ir kaip mes pritrauksime startuolius. Bet iš tiesų pagal mūsų planą kitų metų pirmąjį ketvirtį mes turėtume oficialiai pradėti programą. Tuo metu informacijos sklaida ir visa kita prasidės per artimiausias porą savaičių.

– Kokių konkrečių tikslų ir rezultatų „Plug & Play“ tikisi Lietuvoje pasiekti per artimiausius trejus metus? Galbūt turite nusistatę rodiklius, kurie leistų įvertinti čia pasiektus rezultatus? 

– Techniniuose pasiūlymuose yra numatyti rezultatai ir tikslas. Tačiau mes niekada vien jais nesitenkiname. Akivaizdu, kad mūsų pagrindinis tikslas yra iš šių programų sukurti bent vieną „vienaragį“, jeigu ne daugiau.

– Ar teisingai, suprantu, kad jūsų planuose yra dar vieno „vienaragio“ Lietuvoje sukūrimas? 

– Ne vien tik per šią programą. Bet mes tikimės, kad ši programa paskatins startuolius, kad ateityje jie taptų „vienaragiais“, kaip tai mums pavyko anksčiau. Akivaizdu, kad tai nėra lengvas kelias. Tačiau kaip parodė mūsų ankstesnės kitur įgyvendintos programos, jose dalyvavusiems startuoliams per tolesnes investicijas, užmegztus kontaktus su tinkamais partneriais, rizikos kapitalo fondais, pasibaigus programoms jiems pavyko tapti „vienaragiais“. Taigi, akivaizdu, kad tai bus galutinis mūsų visų tikslas.

Tačiau apskritai aš manau, kad dar svarbiau būtų iš tikrųjų paversti Lietuvą pasauliniu prekės ženklu, padėti Lietuvos startuoliams augti pasauliniu mastu, sukuriant globalius ryšius su pasaulinėmis įmonėmis. Kaip matote, mes bendradarbiaujame su daugiau nei 500 pasaulinių įmonių, todėl norime padaryti tinkamą pristatymą.

Mes norime tinkamai pristatyti Lietuvos startuolių produktus ir paslaugas. Manau, kad tai yra būdas, kuris taip pat gali padėti jiems plėstis ir augti – visa tai mes norime padaryti. Mes tikrai norime auginti šią ekosistemą ir padėti jai pakilti į naujas aukštumas.

– „Plug & Play“ skelbia, kad padeda startuoliams pritraukti kapitalą. Kokio dydžio kapitalą jūs planuojate padėti pritraukti Lietuvos startuoliams per savo programos ir veiklos laikotarpį. 

– Minimalių investicijų tikslas jau yra nustatytas (5,9 mln. eurų – BNS). Negaliu spekuliuoti, kiek startuoliai lėšų galėtų pritraukti. Tai irgi priklauso nuo kokybinių ir daugelio kitų aplinkybių, visame pasaulyje vykstančių dalykų. Akivaizdu, kad mes čia nebūsime burbule. Esame daugybės pokyčių liudininkai, taigi, mes negalime pasakyti konkrečių skaičių. Tačiau mūsų tikslas ir interesas, kad mūsų investicijos Lietuvoje išaugtų pasauliniu mastu ir taptų tiek Lietuvos, tiek mūsų pačių sėkmės istorija.

– Kokią konkrečią naudą bendradarbiaudami su „Plug & Play“, be akceleracijos programų ir investicijų, gaus Lietuvos startuoliai?

– Pagrindinis mūsų uždavinys – ateityje pozicionuoti Lietuvos startuolius pasauliniu mastu, pateikti juos kaip globalius žaidėjus. Mūsų tiesioginis vaidmuo prasidės didinant įmonių pajėgumus ir įsisavinant jų potencialą. Tai bus labai svarbus ir esminis aspektas didinant Lietuvos startuolių ekosistemos mastą.

Mes tikrai labai glaudžiai bendradarbiausime su įmonėmis Lietuvoje bei vietiniais investuotojais. Užsiimsime tokiomis veiklomis, kaip pristatymų (angl. pitching – BNS) renginiai, rengsime edukacines programas vietiniams investuotojams. Iš šių trijų perspektyvų – darbo su startuoliais, įmonėmis bei rizikos kapitalo fondais – mes galime sukurti funkcionalią ekosistemą, kurioje vienas dalyvis padeda kitam, o visi kartu padeda Lietuvos startuolių ekosistemai žengti į kitą lygį.

– „Plug & Play“ planuoja investuoti 5,9 mln. eurų į bent 45 Lietuvos startuolius. Tačiau pastaraisiais metais galėjome matyti pavyzdžių, kuomet vien atskiri Baltijos šalių startuoliai pritraukdavo kelis milijonus eurų ar didesnes sumas. Taigi, 5,9 mln. eurų gali atrodyti ne tokia ir didelė suma.

– Mes esame akceleratorius, taigi, mes nekalbame apie mastelius. Mes siekiame sukurti erdvę įmonių sandoriams, kad įmonės galėtų jų pritraukti daugiau. Labai svarbu į šį sandorių srautą įtraukti naujus startuolius, naujus talentus ir juos auginti. Žinau, kad yra įmonių, kurios atliko puikų darbą. Mūsų interesas taip pat yra dirbti su vietiniais ekosistemos lyderiais, o kartu ir sukurti naujus. Iš esmės toks yra bet kurio akceleratoriaus tikslas – sutelkti startuolius ir paversti juos tokiais, į kuriuos būtų galima investuoti.

– Ar „Plug & Play“ Vilniuje planuoja įkurti savo biurą? 

– Taip, šiomis dienomis mes užregistruosime savo biurą, apžiūrime keletą pastatų. Tai bus pirmasis „Plug & Play“ biuras regione. (…) Šiuo metu artimiausi mūsų biurai yra Geteborge, Stokholme ir Kopenhagoje.

Biure šiuo metu dirba trys žmonės, tačiau augant mūsų veiklai, tikėtina, kad darbo vietų skaičius padvigubės ir jų turėtų būti sukurta daugiau. Tuomet mes turėsime ir daugiau pareigybių – teisininkų, finansininkų, taip pat žmonių, atsakingų už išorinių paslaugų teikimą.

– Kokie, jūsų nuomone, yra didžiausi iššūkiai Lietuvos startuolių ekosistemai? Kas turėtų būti padaryta, kad ji vystytųsi sparčiau?

– Bet kuri maža rinka susiduria su tokiais pat sunkumais. Vienas jų – tarptautiškumas (jo nebuvimas – BNS). Mes galime puikiai dirbti vietoje, tačiau mūsų potencialas, taip pat ir finansinis, dažnai yra labai ribotas – kartais dėl įmonės pobūdžio, kartais dėl rinkos dydžio. To priežastis – Baltijos šalių rinka yra maža ir fragmentuota ir tai yra kliūtis augimui. Tuo metu „Plug & Play“ jūsų startuolių ekosistemai suteikia pridėtinę vertę, galimybę padidinti savo potencialą bei pristatyti jį pasaulinėms įmonėms bei investuotojams, kad, kaip jau minėjau, būtų pasiektos naujos aukštumos.

Manau, kad tai (tarptautiškumo trūkumas – BNS) yra pagrindinė problema, kartu su teisėkūros iššūkiais, talentų prieinamumu, verslumo dvasia, kuri manau, kad yra pakankamai gera. Skaičiai rodo, kad Lietuvos startuolių ekosistemai sekasi daug geriau nei bet kuriai kitai Vidurio ir Rytų Europos šaliai, išskyrus Kroatiją, – jos rodikliai yra 16 kartų geresni nei kitų šalių. Taigi, potencialo Lietuvoje tikrai yra. Tačiau manau, kad tarptautiškumo, potencialo pritraukti investicijas didinimas bei tarptautinių partnerių pasiekiamumas yra būtinos sąlygos sėkmei.

– Tačiau Lietuvos startuolių rinkos atstovai yra teigę, kad viena didžiausių problemų yra būtent talentų trūkumas.

– Bet kur pasaulyje jie pasakytų tą patį. Pavyzdžiui, nuvykite į Tel Avivą ir jums pasakys tą patį. Visuomet yra gerai, kad mes tai pripažįstame, kadangi mes turime dirbti auginant daugiau talentų. Kartu mes taip pat turime ugdyti verslumą, kadangi norime, kad žmonės kurtų naujus dalykus. Tačiau Lietuva taip pat turi puikią istoriją, kuri leidžia pritraukti žmones iš kitų vietų ir užpildyti trūkstamas spragas.

– Ar „Plug and Play“, be investicijų ar akceleravimo programų, turi daugiau planų Lietuvoje?

– Žinoma. Kaip ir minėjau, mūsų biuras glaudžiai bendradarbiaus su įmonėmis. Manau, kad čia egzistuoja didelis inovacijų poreikis, todėl mums reikia padėti įmonėms diegti naujoves, aktyviau įsitraukti į inovacijų ekosistemą, taip sudaryti daugiau galimybių startuoliams ar vadinamosioms atžalinėms įmonėms (spin-off – BNS), kurias jie gali sukurti. Tai yra labai svarbi dalis, per kurią mes aktyviai įsitrauksime į bendrą darbą su įmonėmis.

– Ačiū už pokalbį.

——————-

Rugpjūtį tarptautinį konkursą laimėjęs „Plug & Play“ per trejus metus investuos 5,9 mln. eurų į ne mažiau kaip Lietuvos 45 startuolius. Be to, JAV bendrovė iki 2026-ųjų kovo įgyvendins penkis akceleravimo ciklus, kiekviename iš jų dalyvaus nuo 10 iki 15 atrinktų startuolių, o per šį laiką bus išauginta ne mažiau kaip 60 verslų.

Naujausi straipsniai

Santaros slėnyje baigtas statyti VU Medicinos mokslo centras

BNS Vilniuje, Santaros slėnyje, baigtas statyti Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto Medicinos mokslo centras, pirmadienį...

Kitąmet planuojama rekonstruoti Vilniaus rotušę, bus tvarkomas jos fasadas

BNS Kitų metų pavasarį planuojama pradėti Vilniaus rotušės rekonstrukciją, pirmadienį pranešė sostinės savivaldybė. Anot savivaldybės, taip...

Vilniaus rotušėje veiksiančios rugsėjo mėnesio parodos

Tie2.lt Sauliaus Paukščio paroda VAIZDAI APLINK (fotografija)  Rugsėjo 3–28 d. Parodos atidarymas rugsėjo 3 d. 17 val. Paroda...

Islandijoje įgriuvus ledo urvui žuvo žmogus, dar dviejų ieškoma

AP-BNS Islandijos pietuose esančiame ledyne, kuriame lankėsi turistų grupė, sekmadienį įgriuvus ledo urvui mažiausiai vienas...

Daugiau

Santaros slėnyje baigtas statyti VU Medicinos mokslo centras

BNS Vilniuje, Santaros slėnyje, baigtas statyti Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto Medicinos mokslo centras, pirmadienį...

Kitąmet planuojama rekonstruoti Vilniaus rotušę, bus tvarkomas jos fasadas

BNS Kitų metų pavasarį planuojama pradėti Vilniaus rotušės rekonstrukciją, pirmadienį pranešė sostinės savivaldybė. Anot savivaldybės, taip...

Vilniaus rotušėje veiksiančios rugsėjo mėnesio parodos

Tie2.lt Sauliaus Paukščio paroda VAIZDAI APLINK (fotografija)  Rugsėjo 3–28 d. Parodos atidarymas rugsėjo 3 d. 17 val. Paroda...