BNS/Dominykas Biržietis
Vilniaus miesto savivaldybės taryba trečiadienį nusprendė suteikti sostinės Salomėjos Nėries gimnazijai Vyčio pavadinimą.
Tarybai buvo teikiami du mokyklos pavadinimo keitimo variantai – Šv. Kotrynos arba Vyčio. Pastarąjį prioretizavo ir pati mokykla.
Sujungus klausimus į vieną balsavimą, Šv. Kotrynos variantą palaikė vienas tarybos narys, už Vyčio pavadinimą balsavo 41. Galutinis sprendimas, kuriuo mokykla pervadinta Vilniaus Vyčio gimnazija, priimtas bendru sutarimu.
„Ačiū, išsprendėme amžiaus klausimą. Dėkoju ir linkėjimai mokyklos bendruomenei“, – po balsavimo sakė Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Palaikyti Vyčio pavadinimą tarybos narių prašė mokyklos bendruomenės vardu posėdyje kalbėjęs mokytojas, gimnazijos tarybos narys Donatas Kriukas.
„Praeitą rudenį mes nusprendėme labai tvirtai keisti gimnazijos pavadinimą ir tai buvo gimnazijos apsisprendimas. (…) Padarėme klaidų, taip atsirado Šv. Kotrynos variantas, kuris niekada nebuvo prioritetinis. Išgirdusi ir supratusi argumentus šių metų kovo mėnesį gimnazijos bendruomenė susirinko ir vieningai pritarė Vyčio vardui“, – sakė D. Kriukas.
„Esame tvirtai apsisprendę dėl šio vardo pasirinkimo ir jo užkoduoto moralinio ir simbolinio krūvio“, – pridūrė jis.
Tarybos Istorinės atminties komisijos pirmininkė konservatorė Kamilė Šeraitė-Gogelienė taip pat ragino tarybą palaikyti Vyčio vardą.
„Komisijoje antrą kartą svarstėme tą klausimą tik todėl, kad girdime mokyklose bendruomenę. Tikrai atrodytų keista, jeigu pritartume pavadinimui, kuris bendruomenei nepriimtinas. (…) Tokio (Vyčio – BNS) pavadinimo neturi nė viena mokykla Lietuvoje, tai irgi unikumas“, – pažymėjo politikė.
Sprendimą politikams teikti svarstyti du pavadinimus balandį priėmė tarybos Istorinės atminties komisija.
Gimnazijos direktorė Jolita Marcinkevičienė tuomet teigė, kad su Vyčio vardu supažindinti moksleiviai ir jų tėvai, sulaukta vienos šeimos atsiliepimo, kad ji nepritaria tokiam pavadinimui.
Anot mokyklos vadovės, pasirinktas pavadinimas – Lietuvos simbolio įamžinimas, tai svarbu ir sostinei, nes Vytis yra ir Vilniaus simbolis.
Nors Šv. Kotrynos pavadinimą anksčiau siūlė pati gimnazijos bendruomenė, prieš vasario tarybos posėdį mokykla atsiuntė laišką, kad mokytojai nepritaria šiam pavadinimui, tad sostinės politikai nepriėmė sprendimo dėl konkretaus pavadinimo.
Kai kurios alumnų organizacijos ragino gimnazijai suteikti istorinį Kunigaikštienės Birutės vardą, kuriuo ji buvo pavadinta prieš sovietų okupaciją, tačiau galiausiai nuspręsta tarybai jo neteikti, nes šiam pavadinimui nepritarė dabartinė mokyklos bendruomenė.
S. Nėris drauge su kitais rašytojais kūrė sovietų valdžią šlovinančią poeziją ir prozą, 1940 metais kaip Liaudies Seimo delegatė vyko į Maskvą su prašymu priimti Lietuvą į Sovietų Sąjungą.
Tuo metu dalis literatūrologų ir kitų mokslininkų pabrėžia S. Nėries kūrybos reikšmę lietuvių literatūrai bei kolektyvinei atminčiai, jos vėlesnę atgailą dėl bendradarbiavimo su sovietų valdžia.